Organizacją inicjującą artystyczno-historyczny projekt „Ślady Pamięci” jest Fundacja Mi Polin / Z Polski, którą tworzą Helena Czernek i Aleksander Prugar.
Helena Czernek
Urodziłam się w 1985 roku w Warszawie, jestem projektantką i współzałożycielką studia projektowego MI POLIN. Od lat staram się tworzyć artystyczny wizerunek Warszawy – jestem pomysłodawczynią powstałych w Chopinowskim roku 2010 przejść dla pieszych w kształcie klawiatury fortepianu (przy ul. Emilii Plater) oraz autorką projektu żółtego żonkila upamiętniającego Powstanie w Getcie Warszawskim. Mój dziadek Zbigniew Grabowski, pseudonim „Chemik”, brał udział w Powstaniu Warszawskim, m.in. w zdobywaniu budynku PAST‑y.
Aleksader Prugar
Urodziłem się w 1984 roku w Gliwicach, przez kilkanaście lat zdążyłem bardzo mocno związać się z Warszawą. Pracowałem jako fotoreporter „Gazety Wyborczej”, fotografowałem m.in. obchody Powstania Warszawskiego, dzięki czemu docierało do mnie znaczenie tego wydarzenia dla dziejów miasta. Jestem doradcą biznesowym w ramach FISE i współzałożycielem studia projektowego MI POLIN, jestem pasjonatem polskiego szkła użytkowego z Huty Ząbkowice. Uwielbiam Wisłę, a zwłaszcza przyglądanie się jej z drona – ujęcia z góry ukazują prawdziwe piękno Warszawy. Od 2019 roku jestem prezesem fundacji Mi Polin / Z Polski.
Fundację Mi Polin / Z Polski stworzyliśmy po to, aby organizować i promować inicjatywy związane z upamiętnianiem historii, kultury i sztuki. Chcemy podejmować działania, które podkreślają nasz patriotyzm i szacunek dla naszej polskiej wielokulturowej historii, w tym również dla pamięci po Powstaniu w Getcie Warszawskim i Powstaniu Warszawskim. Projekt „Ślady Pamięci” jest jak dotąd najważniejszą naszą inicjatywą.
Wszystkie archiwalia udostępnione na stronie mogą zostać powtórnie wykorzystane do celów niekomercyjnych, dzięki opublikowaniu ich na wolnej licencji Creative Commons BY-NC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 3.0 Polska (CC BY-NC 3.0 PL)